Nawożenie
Roślin nie wystarczy kupić i posadzić. Aby rosły zdrowe i zdobiły ogród należy o nie odpowiednio zadbać. W czasie suszy należy rośliny podlewać, a jeśli zarosną chwastami powinno się je odchwaścić.
Zdrowie roślin zależy w dużym stopniu od umiejętnego nawożenia. Szczególnie dotyczy to kilku pierwszych lat od posadzenia. Młode rośliny powinno się dokarmiać: na ubogich glebach bardziej, a na dobrych glebach mniej. Przekompostowany obornik lub kompost może zostać użyty do nawożenia. Jeśli żaden z nich nie jest nam dostępny należy zastosować wieloskładnikowy nawóz mineralny bądź nawóz otoczkowany.
WIELOSKŁADNIKOWY NAWÓZ MINERALNY. Wystarczy jeżeli nawozy zawierają podstawowe składniki, tj. azot (N), fosfor (P) i potas (K). W przypadku gleb ubogich w magnez, co dotyczy większości gleb w naszym kraju, należy roślinę zaopatrzyć również w ten składnik. Inne mikroskładniki należy stosować co kilka lat, ponieważ gleby naturalnie je zawierają. Jeśli chodzi o TERMIN wieloskładnikowe nawozy mineralne można stosować raz lub dwa razy w roku. Pierwszy termin powinien przypadać, w zależności od pogody, na początek kwietnia, a drugi termin na pierwszą dekadę lipca. Należy zwracać uwagę, aby nawozy stosowane w drugim terminie nie zawierały w swoim składzie dużych ilości azotu, gdyż azot przyspiesza wzrost i tym samym opóźnia przygotowywanie się rośliny do okresu zimowego. Przykładem wieloskładnikowych nawozów mineralnych jest Polifoska.
NAWOZY OTOCZKOWANE. Nawozy te uwalniają składniki przez długi okres czasu. Stosuje się je z reguły raz w roku. Należy zwrócić uwagę, aby nawozów o działaniu 5-6 miesięcznym nie stosować później niż na początku kwietnia. Przykładem tego typu nawozów jest Multicote oraz Osmocote.
UWAGA: nie należy stosować większych ilości nawozu niż zaleca producent, gdyż może to doprowadzić do zniszczenia systemu korzeniowego rośliny.
|